Konya Şeker’in Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesinde yer alan Biyoetanol Tesisi, atıklardan etil alkol ve gübre üretiminin yanı sıra Türkiye’deki şilempe ihtiyacına önemli bir katkı sağlıyor.
Sürdürülebilirlik ve atıkların değerlendirilmesi Türkiye’de önemli bir konu haline gelirken, Konya Şeker bu vizyonla üretim yapıyor. Her atık, bir diğer tesisin hammaddesi olarak değerlendiriliyor. Biyoetanol üretimi sırasında elde edilen şilempe, Organik Gübre Üretim Tesisinde değerlendirilerek çeşitli organik gübre çeşitlerine dönüştürülüyor. Bu ürünler, organik tarımı destekleyerek tarım ürünlerinin verimliliğini artırıyor ve ihracatı teşvik ediyor.
Biyoetanol Tesisi, Konya Şeker’in sürdürülebilir endüstri alanındaki en büyük yatırımlarından birini oluşturuyor. Melas gibi yan ürünler, bu tesisin hammaddesi olarak kullanılarak ekonomik değer taşıyan ürünlere dönüştürülüyor. Çumra Şeker Entegre Tesisleri bünyesinde bulunan Biyoetanol Tesisi, şeker üretiminden çıkan melası hammadde olarak kullanarak etil alkol ve şilempe üretiyor.
Sıvı Organik Gübre Üretim Tesisinde üretilen gübreler, çiftçilerin tarımsal verimliliğini artırarak tarımsal ürünlerin kalitesini yükseltiyor. Biovin Fulvia gibi ürünler, çiftçilerin tercihleri arasında yer alarak tarımsal üretimde önemli bir rol oynuyor. Bu ürünler, tonaj artışı ve ürün kalitesinde gözle görülür gelişmelere katkı sağlıyor.
Konya Şeker’in çiftçi dostu yaklaşımı, tarım sektörünün sürdürülebilirliğine ve verimliliğine önemli bir destek sağlıyor. Bioetanol Tesisi’nin şilempe üretimiyle birlikte, organik gübre üretimi ve çiftçilere sunulan kaliteli ürünlerle Türkiye’nin tarımsal potansiyeline değer katıyor.